
Trasa nr 3 – „Szlakiem Staropolskim” (czerwony)
12 grudnia, 2006
Trasa nr 1 – „Szlakiem Praojców” (żółty)
12 grudnia, 2006Naciśnij na mapę, aby powiększyć |
|
Trasa II – "SZLAKIEM RYCERSKIM" (niebieska):
Zbiórka w Działoszycach koło pomnika Tadeusza Kościuszki w Rynku.
Wyruszamy do wsi Jakubowice i jej koloni łabądź obserwując ze wznoszącej się ku górze trasy panoramę miasta. Kolonia łabądź ta to dawna osada fabryczna. Produkowano tu cykorię, założona przez osadników żydowskich. Na skraju wsi znajduje się figura przydrożna o charakterze dziękczynnym z poł. XIX w. Obok drogi z Działoszyc do łabędzia znajduje się wąwóz pełen unikatowej flory. O tym wąwozie i pobliskiej okolicy napisał w swej książce Adolf Dygasiński w powieści Von Molken (1885). Dalej podążamy przez wieś Ksawerów (dawna żydowska kolonia z fabryką mydła i świec), a następnie Bronów. Blisko końca wsi skręcamy do widocznego z lewej strony lasu. Tu duktem leśnym zmierzamy do drogi na Świerczynie i Stępocicach. Tu na skraju lasu możemy odpocząć przy stoliku i siedzeniach wykonanych z drewna, a także rozpalić ognisko. Wchodzimy na drogę w kierunku Działoszyc i mijamy po prawej stronie źródła rzeki Sancygniówki ze wspaniałą i orzeźwiającą wodą (można nabrać wody do butelek na dalszą trasę). Źródło to jest wg zarządzenia Wojewody Kieleckiego z 1987 r. żywym pomnikiem przyrody. Przed zakrętem skręcamy w lewo i drogą ku górze, na tzw. Kopaninę idziemy ok. 30 m. skręcając w prawo, tu na wzniesieniu zobaczymy widoczną z oddali tajemniczą (nikt dokładnie nie wie w jakim celu ją tu umieszczono- wg tradycji jest ona związana z działalnością arian) figurę w formie ośmiobocznego słupa ze stylizowaną głowicą kompozytową. Jest to także wspaniałe miejsce do podziwiania panoramy wioski wraz z pałacem i kościołem. Schodząc drogą w dół mijamy duży zakręt, skręcamy w prawo i gościńcem podążamy prosto w kierunku pałacu w Sancygniowie. Pałac Deskurów wzniesiono przed rokiem 1882 (obecnie w restauracji). Po prawej stronie mijamy fragment "czworaków dworskich" z widocznym herbem Deskurów, staw z piękną wysepką na środku. Po dojściu w pobliże pałacu (własność prywatna) podziwiamy elementy wystroju, oranżerię, widoczny z drogi lamus oraz późnorenesansową bramę z attyką. Jeśli właściciel pozwoli można zobaczyć pałac z drugiej strony, oraz część niegdyś wspaniałego parku dworskiego z pomnikami przyrody żywej w postaci dwóch lip drobnolistnych i jednego jesiona wyniosłego (wiek ok. 300 lat). Przed pałacem zobaczyć można starą figurę św. Floriana. Idąc dalej w kierunku wsi zbliżamy się do kościoła pw. Św. Piotra i Pawła- budowli gotyckiej z elementami barokowymi i neogotyckimi. Kościół zbudowany w 1409 r. można obejść dookoła podziwiając tablice pamiątkowe zamontowane na murach. Jeśli ks. Proboszcz będzie na miejscu możemy podziwiać wnętrze kościoła przebudowywanego i restaurowanego w okresie baroku i w XIX w. Tu możemy zobaczyć późnorenesansowy portal, chrzcielnicę, sakramentarium oraz nagrobek Jakuba Sancygniowskiego i jego żony Anny przypisywane rzeźbiarzowi włoskiemu z Florencji Santi Gucciemu. Na dziedzińcu kościelnym godne uwagi są pomniki przyrody żywej w postaci czterech lip drobnolistnych (wiek ok. 200 lat).
Kolejnym etapem wędrówki jest cmentarz parafialny, który położony jest za wsią (w centrum wsi należy skręcić w prawo). Na cmentarzu jest wiele ciekawych pomników, a w szczególności grobowiec rodu Deskurów (zaraz za bramą wejściową z prawej strony). Dalej podążamy w kierunku lasu na skraju, którego stoi leśniczówka, a dalej przez las w kierunku Lisiej Góry (są to lasy obfitujące w grzyby). Na skraju lasu przy tzw. Lisiej Górze (wzniesienie) należy skręcić w prawo i dojść do drogi w Podróziu a dalej do Stępocic.
Tu należy przejść przez wieś, gdzie w pobliżu szkoły napotkamy pomnik ku czci partyzantów radzieckich (zachowany na świadectwo tamtych czasów). Dalej przy końcu wsi skręcamy w lewo w kierunku na Pińczów i idziemy ok. 500 m. szosą. Przed budynkiem skupu buraków w Lipówce skręcamy w prawo i idziemy do wsi Dziewięczyce ok. 1,5 km (dawny folwark gminy Sancygniów). Tu we wsi na skrzyżowaniu dróg idziemy prosto mijając po prawej stronie ciekawą figurę przydrożną. Do Wolicy dochodzimy po następnym 1,5 km. Tu po prawej stronie widoczny z oddali usytuowany jest kościół z dzwonnicą wolnostojącą (zachowany dzwon z 1814 r. z wizerunkiem św. Józefa). Niegdyś w Wolicy jak "wieść gminna" niesie znajdował się szwedzki bęben. Spłonął jednak wraz z świątynią w 1886 r. Obok kościoła stoi grota NMP z Lourdes. Idąc dalej ok. 50 m. wejdziemy na cmentarz, gdzie wśród starych nagrobków natkniemy się na grób Teofili z łagowskich Waligórskiej – sanitariuszki, która zginęła podczas potyczki w pobliżu Gór Pińczowskich w 1863 r.
Zostawiamy Wolicę i udajemy się w kierunku Szyszczyc (w średniowieczu folwark rycerski). Tu godne uwagi są pozostałości parku dworskiego. Na skrzyżowaniu dróg skręcamy w prawo w kierunku wsi Jakubowice, do których dochodzimy mijając wieś Wymysłów i idąc cały czas w dół. W centrum wsi położonej nad rzeką Jakubówką przy skrzyżowaniu znajduje się figura przydrożna. Idąc dalej w prawo miniemy wieś i dojdziemy do Działoszyc. Tu można zwiedzić zabytki miasteczka korzystając z opisu z TRASY I.
Opracował na podstawie książki "Działoszyce 2000" A. Sznajderskiego:
Paweł Kamiński – Działoszyce