Trasa nr 2 – „Szlakiem Rycerskim” (niebieski)
12 grudnia, 2006Historia Ochotniczej Straży Pożarnej w Działoszycach
12 grudnia, 2006Naciśnij na mapę, aby powiększyć |
Trasa I – "SZLAKIEM PRAOJCÓW" (żółta):
Zbiórka na Placu Dworcowym w Działoszycach
Następny etap: cmentarz – zwiedzanie najstarszych nagrobków, bram: wejściowej i wyjściowej, cmentarza wojskowego, a następnie Szkoły Podstawowej, Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego – (tablice pamiątkowe dot. historii budynku).
Wymarsz w kierunku osiedla "Przyszłość" – oglądanie fragmentów zachowanego wąwozu lessowego ciągnącego się do centrum miasta. Dalej idziemy w kierunku miasta zwiedzając starą zabytkową studnię oraz oglądając budynek, w którym mieszkał Wojciech Kossak.
Przejście obok dawnego kina Relax (dawny cmentarz i kościół) nad "księże stawy", wyjście na wzgórze, gdzie znajdował się cmentarz choleryczny i podziwianie panoramy miasta. Powrót do centrum i oglądanie pomnika Tadeusza Kościuszki oraz miejsca gdzie zatrzymał się na nocleg po bitwie pod Racławicami (wg ustnych przekazów). Zwiedzanie parku miejskiego, kamieniczek zabytkowego Rynku i pomnika Tysiąclecia Państwa Polskiego. Wymarsz w kierunku synagogi i rabinówki a stamtąd drogą, którą ostatni raz pokonali zamordowani 3 września 1942 r. działoszyccy Żydzi – zwiedzanie miejsca dawnego cmentarza żydowskiego oraz mauzoleum wystawionego w miejscu egzekucji 1500 Żydów. Zwiedzanie całego ciągu wąwozów lessowych w tzw. 'Dołach". Wyjście na drogę w kierunku Skalbmierza i spacer ok. 1 km. wąwozem lessowym obok stacji przekaźnikowej GSM. Wyjście na drogę w kierunku Działoszyc i przejście ok. 1 km. obok stacji CPN. Po skręceniu w lewą stronę wychodzimy na drogę do Bronocic. Mijamy wieś Dziekanowice, stację transformatorową GPZ oraz zwiedzamy miejsce lokalizacji dawnego młyna na "łysowcu" oraz pokonujemy most na rzece Nidzicy (rybołówstwo).
Następnie tuż za mostem z lewej strony oglądamy pozostałości młyna w Bronocicach. Wyruszamy w kierunku wsi po drodze podziwiając (po lewej stronie) figurę MB.
W centrum wsi na "skrzyżowaniu" skręcamy w prawą stronę w polną drogę i po przejściu ok. 200 m. na rozstaju dróg skręcamy ponownie w prawo i drogą biegnącą cały czas pod górę wyruszamy w pobliże pomnika "Praojców i Archeologów", podziwiamy panoramę doliny rzeki Nidzicy oraz wysoczyznę, na której znajdowało się jedno z największych w Europie osiedli neolitycznych. Tu także w pobliskim lasku poniżej pomnika można biwakować na prywatnym gruncie (jest zezwolenie od gospodarza). W lasku na skraju wsi będącego własnością wsi Bronocice możemy spotkać ciekawą roślinność. Występuje tutaj kilka polanek z dziewięćsiłem. Idąc dalej i pokonując granice pobliskich pól zbliżamy się do kopca pradziejowego z epoki brązu, a stamtąd oglądamy panoramę Działoszyc i pobliskich wsi, a także pobliskiego (0,5 km) województwa małopolskiego. Drogą obok kopca idziemy ku górze i tamtędy polną drogą skręcając w prawo do Pierocic, gdzie oglądamy dawny dwór Osuchowskich. Wyruszamy w kierunku Szczotkowic obok zespołu stawów w Słupowie.
We wsi Szczotkowice po lewej stronie drogi na rzece Nidzicy podziwiamy stopnie wodne i miejsce lokalizacji dawnego młyna. Dalej w kierunku Działoszyc przez most na rzece Jakubówce, obok figury Chrystusa Frasobliwego, zakładów zbożowych i piekarni. Wchodzimy na dawny most kolejowy i podążamy w kierunku byłej stacji kolejowej (obecnie posterunek Zakładu Energetycznego).
Przez dawne torowisko idziemy w kierunku drugiego mostu kolejowego a po przejściu ok. 100 m. po nasypie kolejowym skręcamy w prawą stronę i zmierzamy na stadion LKS "Świt", gdzie można odpocząć po wędrówce lub rozpalić w jednym z jego rogów ognisko. Nocleg możemy spędzić w internacie działoszyckiego LO lub pod namiotem w pobliskim lasku miejskim i tzw. "dołach".
Opracował na podstawie książki "Działoszyce 2000" A. Sznajderskiego:
Paweł Kamiński – Działoszyce