Gotycki w zrębach kościół św. Piotra i Pawła Ap. i położony nieopodal zespół pałacowy – to świadkowie historii znamienitych rodów Sancygniowskich, Dembowskich, Deskurów i świetności Sancygniowa.
Jan Długosz napisał, że parafia św. Piotra i Pawła Ap. erygowana była w 1400 r., a fundatorem kościoła był ówczesny właściciel wsi, Piotr Sancygniowski.
Kościół poświęcono w 1413 r. Świątynię przebudowano w stylu barokowym. Zachowały się gotyckie zręby prezbiterium, jak i renesansowe detale w wystroju: portal do zakrystii, chrzcielnica, piętrowy nagrobek Jakuba i Anny Sancygniowskiej z końca XVI w.– ślady najprawdopodobniej rzeźbiarskiego kunsztu Santi Gucciego. Autorem wystroju świątyni był Antoni Grodzicki. W rokokowym ołtarzu głównym - obraz Ukrzyżowanie Łukasza Orłowskiego z XVIII w.
W pobliżu kościoła stoi pałac ufundowany przez dziedzica Sancygniowa – Andrzeja Deskura. Z rodu Deskurów wywodził się kard. Andrzej Maria Deskur. W 1956 r. mianowany przez papieża Piusa XII honorowym szambelanem papieskim. Sekretarz Papieskiej Komisji Środków Społecznego Przekazu, a od 1973 r. jej przewodniczący. W 1978 r. (przed Konklawe) zapadł na ciężką chorobę i odtąd poruszał się na wózku inwalidzkim. W 1985 r. papież Jan Paweł II mianował go kardynałem. Zmarł 3 września 2011 r.
źródło: Informator parafii Sancygniów