Polish English French German Hebrew Italian Russian Spanish Ukrainian Yiddish
Świetlica Miejska w Działoszycach powstała w 1953 r. Pierwszymi kierownikami byli: Janina Król, Jadwiga Wędrychowska, Maria Kowalska. Od roku 1963 kierownictwo świetlicy objęła Izabella Leśniewska. Tu odbywały się m. in. odczyty, wieczorki rozrywkowe, oglądano telewizję. Prowadzono kursy: kroju i szycia, gotowania (p. Bojko i p. Kaszowa), j. rosyjskiego (p. Aleksandrowicz), ćwiczyły zespoły taneczne (p. Siwiec) i artystyczne (zespół dziecięcy i ludzi starszych). Tu odbywały się także próby zespołu muzycznego, gdyż świetlica posiadała instrumenty muzyczne. Działało koło fotograficzne, którego dorobkiem jest wiele zdjęć w kronice świetlicy / w latach 60-tych kołem zajmował się p. Stanisław Śliwa, a następnie p. Tadeusz Gębosz /. Koło esperantystów prowadziło korespondencję z całym światem. Zespoły artystyczne zdobywały wiele dyplomów, wyróżnień i nagród. Sprawną pracę świetlica zawdzięczała dużej przychylności władz miejskich, powiatowych i wojewódzkich. Przez kilka lat w pomieszczeniach świetlicy prowadzono emisję filmów w ramach kina "Ludowego" w Działoszycach / stary budynek zburzono, a budynek przyszłego kina "Relax" był dopiero w budowie/.
Dorobkiem zespołu teatralnego było wystawienie kilku sztuk, m. in. "List od Ireny", Wuj z Ameryki", "Jeden z nas musi się ożenić", "Latarnik". Dziecięcy zespół teatralny wystawił sztukę pt. "Srebrny Jeż". W świetlicy miejskiej gościły popularne zespoły artystyczne, m. in. "Hellen", "Wawelw", "Arianie", "Prometheus".
W latach 80-tych kierownikiem świetlicy była Jolanta Kamińska organizując w pomieszczeniach świetlicy dyskoteki, imprezy okolicznościowe, koło taneczne, projekcje filmowe.
Placówka na polecenie Woj. Zespołu Wdrożeniowo - Kontrolnego została zlikwidowana poprzez włączenie obsady do Gminnego Ośrodka Kultury w Działoszycach.

 

Światowe odkrycie!

Wozy z Bronocic

M-GCK Działoszyce

Zapraszamy na profil Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Działoszycach na Facebook

logo mgck

Z dawnych lat

  • Miasto dawniej

Wydawnictwa

wydawnictwa

Gościmy

Odwiedza nas 114 gości oraz 0 użytkowników.

Facebook

Zgłoś błąd/propozycję

Znalazłeś błąd na stronie, bądź masz jakąś propozycję odnośnie jej funkcjonowania? Powiadom nas o tym!

Zgłoś błąd/propozycję

Początek strony