Polish English French German Hebrew Italian Russian Spanish Ukrainian Yiddish
Ponidzie jest szczególnym regionem, jeśli chodzi o tradycje kolędnicze. Spontanicznie w okresie bożonarodzeniowym powstaje tu wiele grup prezentujących historie narodzenia i śmierci Chrystusa.
Dzień 2 lutego, obchodzony w Kościele katolickim jako dzień ofiarowania Pańskiego, jest także dniem Matki Boskiej Gromnicznej. W polskiej tradycji ludowej wraz ze święceniem gromnic kończy się śpiew kolęd, rozbierane są choinki i szopki. Kończy się także czas prezentacji widowisk kolędniczych i wędrówek kolędników po wsiach i miasteczkach.


HERODY STRAŻACKIE Z DZIAŁOSZYC

Znakomity okazał się również pomysł burmistrza Działoszyc Zdzisława Leksa - reaktywowania Strażackich Herodów z Działoszyc. Zespół także złożony z druhów okolicznych jednostek po raz kolejny w tym roku odniósł znaczące sukcesy. Zajął drugie miejsce w kieleckim przeglądzie, a dwa tygodnie temu, podczas XLI Miechowskiego i XIII Małopolskiego Przeglądu Grup Kolędniczych w Miechowie w bardzo silnej konkurencji zajął wysokie, trzecie miejsce. Grupa aktorska, której tradycja sięga 1955 roku, prezentuje widowisko o niepowtarzalnym klimacie i charakterze oraz sposobie prezentacji, które jest zasługą druhów-nestorów Ochotniczej Straży Pożarnej.

MALI AKTORZY Z PIEROCIC

Nie tylko w Kielcach nagrodą specjalną doceniono występy Integracyjnej Grupy Artystycznej z Pierocic w gminie Działoszyce. Grupę złożoną z dzieci i młodzieży z Pierocic wsparły Koło Gospodyń Wiejskich i Ochotnicza Straż Pożarna. Tak powstało widowisko „Żłóbek Pierocicki” w reżyserii Lucyny i Krzysztofa Pyłów, oparte na tekstach Lucjana Rydla i własnych. „Żłóbek” to spektakl zawierający głębokie treści patriotyczne, nawiązujące do tradycji i historii Polski. Do nagrody rzeczowej od Wojewódzkiego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych doszło zakwalifikowanie się do udziału w XXXVI Międzywojewódzkim Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych w Tarnogrodzie.

[zobacz oryginalny artykuł na stronach Echa Dnia]

Światowe odkrycie!

Wozy z Bronocic

M-GCK Działoszyce

Zapraszamy na profil Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Działoszycach na Facebook

logo mgck

Z dawnych lat

  • Miasto dawniej

Wydawnictwa

wydawnictwa

Gościmy

Odwiedza nas 128 gości oraz 0 użytkowników.

Facebook

Zgłoś błąd/propozycję

Znalazłeś błąd na stronie, bądź masz jakąś propozycję odnośnie jej funkcjonowania? Powiadom nas o tym!

Zgłoś błąd/propozycję

Początek strony